לעתים קרובות אנחנו טועים לחשוב שהעש או יתוש עש הוא פרפר. הוא חלק ממשפחת הפרפראיים, וספציפית, ממשפחת העשיים. עש, שהוא סוג של פרפר, הוא חרק מזיק, שהדברתו חשובה. שלושה סוגים של עש נפוצים בישראל – וחשוב לדעת, שניתן להיפטר מהם בהדברה הפועלת באופן מיידי ובדרך כלל למשך שנה.

סוגי יתוש עש בישראל

כאמור, שלושה סוגים של עש נפוצים בבתים בישראל. שלושתם ממשפחת הפרפראים, בעלי כנפיים גדולות ובצבעי אפור. כך תזהו את סוג העש:

עש המזון

אותם "פרפרים" קטנים שאנחנו מוצאים במזווה שלנו, בין המזון היבש, לפעמים אפילו בתוך אריזות מזון שנדמה שהיו סגורות, אבל העש הצליח לחדור לתוכן. הוא מגיע עם מוצרי מזון שאנחנו מכניסים הביתה ולא היו תחת בקרה מספקת. לכן, גם בזמן הקניות, כדאי לבדוק את שקיות הקטניות והמזון היבש ולוודא ככל האפשר שהן אטומות.

עש הבגדים

הייצור הזה הוא, במקרים רבים, התשובה לשאלה "איך נוצרו החורים הקטנים שאנחנו מוצאים בבגדים שלנו?" חורים קטנטנים שרק יצורים קטנים כל כך יכולים לגרום.

עש הוא ייצור לילי שניזון מאריגי צמר, משי וכותנה, כל התנאים האלה מתקיימים בארון ומגירות הבגדים שלנו ולכן עוזרים למזיק הזה לחיות בינינו. הוא אוהב לחיות גם בתוך שקי האיסוף של שואבי האבק ולכן מומלץ לרוקן אותם לעיתם קרובות.

עש הצועני

בשלב הזחל שלהם, עש הצועני גורם נזק משמעותי לחקלאות, ואם התחלת לפתח את גינת הירקות שלך, היא עלולה להיות מוקד למזיק הזה. ישנם מינים שונים של חרקים שיכולים לגרום נזק לגינת הירק. מדביר מקצועי ידע לזהות את הנזק הספציפי של העש.

עש בונה הנרתיק

עש בונה הנרתיק ניזון מרכיבים אורגניים בתוך שטיחים, או בטיח שעל הקיר. כאשר עש בונה הנרתיק מקנן בביתכם – תוכלו לגלות סימני כרסום בטיח או בשטיחים ובדים. הוא קטן ובעל מראה רחב יותר.

הדברה לזמן ארוך

הנזקים שגורמת משפחת העשיים מגוונים, מהרס של בגדים יקרים כספית או בעלי ערך סנטימנטלי, דרך הרס של מזון שמאלץ אותנו להשליך לפח מזון ולגרור עלויות נוספות, ועד הרס של תוצרת חקלאית שהושקעו בה דם יזע ודמעות.

איך נזהה נוכחות של עש ונדע שצריך להזמין מדביר?

בדרך כלל לא נראה את העש עצמו, אלא נזהה שביקר בארון שלנו, על פי הסימנים שישאיר בבגדים.

את עש המזון נוכל לראות ממש, כזחל, בסביבות קטניות ומזון יבש, מעופף במטבח וכו.

זיהינו, מה עושים?

בדומה לפעולות הדברה דומות כמו ריסוס ג'וקים – מבצעים פעולת הדברה שמטפלת בעש בכל שלבי החיים שלו, מהביצים, דרך הזחלים ועד העש המעופף, מדביר מקצועי יציע פתרון הדברה על פי המין הספציפי של העש, את החומר והמינון האפקטיבי ביותר שירחיק את העש מהארון, המזווה וגינת הירק.

מצאתם סימני מזיקים בבית? פנו אלינו, ותיהנו משירות מקצועי, יעיל ואדיב – במהירות!

איך נפטרים מעש?

כשאתם מגלים סימני כרסום – בבגדים, במזון או בקיר, אתם יודעים שקיני עש מצויים בבית שלכם – הנזקים רק יחריפו וייערמו, ומוטב לקרוא לצוות הדברה מקצועי בהקדם.

מכיוון שזני העש השונים חיים באזורים שונים בבית – איתור העש הוא הכרחי להדברה מקצועית, מדויקת ויעילה. חומרי ההדברה המשמשים נגד עש הם חומרים יעילים לטווח ארוך, ולצד הדברת עש מקצועית נמליץ על ניקיון יסודי של הארונות, כולל מסילות ודלתות – ואחסון מזונות לטווח קצר בלבד.

אם נתקלתם בסימני עש אצלכם בבית, בארון הבגדים, במזווה או בקירות – אל תחכו. מהירות התגובה והטיפול היא ערובה ליעילותו, ולכן פנו אלינו בהקדם. צוות הדברה מקצועי יגיע אליכם, יאתר את זני העש המצויים אצלכם בבית – ויבצע הדברה מקצועית, שתרחיק מביתכם את העש – באופן מיידי ולטווח ארוך.